Quantcast
Channel: TK csipke
Viewing all 489 articles
Browse latest View live

Csipkefajták: azsúrok

$
0
0





A csipkék közül a legősibb az azsúr lehet. A kőkorszak emberei állati bőröket terítettek magukra, s ezzel védték testüket az időjárás viszontagságai ellen. Az állati szőrökből, hajlékony növényi rostokból sodrással fonalakat készítettek. Ezek felhasználásának egyik lehetséges módjaként kialakult a szövés technikája. Az ember így már verejtékes munkával szöveteket tudott készíteni. A szövőszékről levágott szövet láncfonalait a szöveten hagyta. Hogy elkerülje a szövet felbomlását, foszlását, a láncfonalakat összecsomózta, összefonta, vagy a kelmét elszegte. A szegés során, a varrás mentén, a szálakat kissé erősebben meghúzva lukacsos szerkezetet hozott létre. Az egyenes irány megtartása miatt esetleg még szálat is húzhatott. Ezzel fokozta a lukacsos szerkezetet. Így alakulhatott ki az azsúr.

.

Egyszerű azsúr a keszkenő beszegéséhez




Csíkrendszerű azsúr
Csíkrendszerű azsúr

Kiállítás ajánló: halasi csipke

$
0
0
Csipke kiállítás nyílt az Iparművészeti Múzeumban Cérnába szőtt évszázad-110 éves a Halasi Csipke címmel.

Mi is az a halasi csipke? Ez a csipke a levegőbe varrott csipkék csoportjába tartozik.

Magyarországon – a több száz éves múltú vert csipkével szemben – az ún. levegőbe varrott csipke készítésének nem volt hagyománya. Az első igazi magyar varrott csipke, a halasi csipke volt, melyet Dékáni Árpád (1861-1931) tervezett és Markovits Mária (1875-1954) kivitelezett. Kezdetben Dékáni Árpád tervezte a különleges szépségű halasi csipke mintákat, melyeket a szecesszió formavilága, a magyar népművészet mintakincse és a család nőtagjai által készített és gyűjtött kézimunkák inspiráltak. Markovits Mária  készítette Vaszary Kolos hercegprímás megrendelésére a Mátyás templom miseingeinek hímzéseit, majd a király számára készített garnitúra kárpitjaival az 1900-as Párizsi Világkiállításon arany érmet nyert. Kettejük szerencsés találkozásának gyümölcse a halasi csipke.

 Dékáni Árpád tervezte csipke
 
 
 Dékáni Árpád tervezte csipke


Hogyan készül a halasi csipke?
Elkészítik a csipke rajzát. Ügyelve arra, hogy a fonák oldalát rajzolják le, hiszen a csipke a fonák oldalon készül. A csipke rajzára átlátszó papírt helyeznek, alá pedig több réteg textilt tesznek. Ezt rámára feszítik.  Ezután következik a kontúrszálazás. Vagyis egy vastagabb szálat a minta kontúrja mentén felvarrnak a mintára. Ha ez kész, akkor leveszik a keretről, s egy homokkal töltött párnára teszik, s kezdődik a minta kivarrása. A csipke varrása a világ legfinomabb len cérnájával történik. Először a fő motívumokat töltik ki szövő öltésekkel.



 

Ezután a megmarad űröket töltik ki csipkeöltésekkel.



 
Több mint hatvan féle csipkeöltést használnak. Ezért egy mintát többféleképpen is ki lehet varrni aszerint, hogy melyik csipkeöltést választja a kivarró. Ha elkészültek, akkor a hátoldalon kivágják a fércöltéseket, és levehető a kész csipke.
A halasi csipke elkészítése rendkívül időigényes munka. A csipke grammonkénti ára vetekszik az arany árával.
Több mint 80 éve minden valódi halasi csipkén megjelenik a márka jel: három egymásra fektetett halacska. 




Néhány csipke a kiállításról.


Nagyvirágos terítő részlet
Tar Antal terevezte 1938
 

Madaras pókolásos terítő
Pongrácz Margit- Tóth Mária 1935


Gyöngyvirágos terítő
Tóth Béla 1930-as évek

Még több csipke:


 
 













A kiállítás az Iparművészeti Múzeumban Budapesten még 2013. február 24-ig megtekinthető. Érdemes megnézni. Jó szórakozást, kellemes időtöltést kívánok!


irodalom:
www.museum.hu
www.imm.hu
www.teamlabor.inf.elte.hu
www.folkartkezmuveshaz.hu
www.eugenonline.com



Csipkés szoknya 1

$
0
0

Sok alkotást elkészítettem, de semmi olyan nem született, amit a hétköznapokon fel is vennék. Sokan viselnek népművészeti alkotásokat, de közülük sok jelmeznek tűnik. Nem szívesen venném fel hétköznapi alkalmakra. Így született meg az ötlet, hogy egy vertcsipkével díszített szoknyát kellene készíteni.
Eddig eljutottam, mikor eszembe jutott, hátha más is szeretne egy szoknyát csipkével feldobni. Így meghirdetem a csipkés szoknya készítését. Bármilyen kézi technikával készült csipke megfelelő. Amennyiben lesz aki velem tart, s elkészült művének fényképét beküldi, a fényképet közzéteszem ezeken a lapokon. 
Az itt készülő szoknya alján lesz egy szélcsipke, de nem a szokásos módon rávarrva a szélére.  

Még régebben vettem egy anyagot szoknyának (mániákusan veszem az anyagokat, de a vásárlás üteme nem tart lépést a feldolgozással…), s úgy döntöttem, ő lesz az alany.

 


Ez egy drapp alapon rózsaszín beszövésű szövet. Hiába, még gyakorolnom kell a fotózást :) 

A színben, vastagságban megfelelő cérna felkutatása nem volt kis feladat. Végül fáradt rózsaszín 20-as ancor horgolócérnát választottam. Nagyon nehéz megfelelő színű, vastagságú cérnát kapni. A festés a megfelelő árnyalatra vagy sikerül, vagy nem. Akinek van gyakorlata a textil festés területén, annak könnyű dolga van.

A minta kiválasztása már egyszerűbb volt. Mivel szeretem a pókos felvidéki csipkét, erre a mintára esett a választás, amit vertcsipke technikával fogok elkészíteni. Nem bonyolult minta, de végül is nem örök darab készül.
 
 

 

Mivel nem mindenki tud vertcsipkét készíteni ( bárcsak sokkal többen művelnénk ezt a technikát! ), gondoltam a horgolni tudókra is. Nekik egy palóc hogolt szélcsipkét ajánlanék.
 
 
 
 
Tehát aki szeretne velem tartani, a következőkre lesz szüksége:
  • A csipke elkészülte előtt feltétlen meg kell varrni, venni, ki kell választani a szoknyát, hogy tudjuk mennyi csipkére is van egyáltalán szükségünk.
  • A szoknya anyagának, vastagságának megfelelő cérna a csipke elkészítéséhez.
  • Eszközök a csipke elkészítéséhez.
  • A későbbiekben szükség lesz majd még a szoknya színéhez illő, a csipke hosszának megfelelő hosszú 0,5-1cm széles szatén szalag. ( nem fog látszani a szalag)

A mintarajzokat a következő részben teszem közzé.


      


     

    Népi iparművész lettem

    $
    0
    0

    Most már papírom is van róla, hogy megkaptam a népi iparművész címet:


    Csipkés szoknya 2

    $
    0
    0

    Elkészült a csipke mintarajza. Ezt számítógéppel készítettem el. Pontatlan, nagyvonalú rajz alapján nem lehet igazán szép csipkét készíteni.


    Ezt a mintarajzot ki lehet innen másolni, s utána a megfelelő méretre kell nagyítani, vagy kicsinyíteni. A rajzot beszkenneltem, A4-es lapon van az eredeti rajz.
    Eredetileg 5mm-es hálóra szoktam rajzolni, s nyomtatáskor adom meg a cérnának megfelelő méretet. Tapasztalatom alapján a következőkhöz szoktam igazodni :
     a háló mérete
    20-as cérna: 4mm
    40-es cérna: 3,5mm  
    60-as cérna: 3mm
    80-as cérna: 2,5mm
    100-as cérna: 2 mm
    Persze ettől el lehet térni ízlés szerint.

    A csipke elkészítéséhez 15 pár verőkére lesz szükségünk. Két pár vezető szálunk lesz. Az egyik keveset "szaladgál" a bal szélen, a másik már sokkal többet a legyezőben a jobb szélen.

    A verőkék felrakása után a mintát jobbról balra haladva készítjük. Először a legyezőt készítjük el:


    utána a pókos rész következik:


    majd a háló:


    s kezdjük előlről...
    Addig folytatjuk, amíg el nem érjük a szoknya aljának megfelelő hosszt. A csipke inkább hosszabb legyen 2-3cm-rel, mint egy kicsit rövidebb, mert így nem húzzuk össze a szoknya alját a felvarráskor.

    A horgolt csipke mintarajza:


     


     Horgolás esetén előbb elkészítjük a rece részét teljes hosszában.



    Vigyázzunk a hossz megmérésekor! Ne nyújtsuk meg a recehálót. Saját tapasztalat alapján tudom, hogy ez nem könnyű feladat, mert ahányszor mérünk, annyiféle hosszt kaphatunk.
    Majd a díszes szélét horgoljuk meg




    A csipke összedolgozásáról és a felvarrásról kb. két hét múlva lesz szó.

    Csipkefajták: azsúrok 2

    $
    0
    0
    Az azsúrok többféle fontos szerepet játszanak a csipke készítése során. Használjuk az egyszerű azsúrt a textilek beszegéséhez, kísérik a más technikákkal készült csipkéket, s önálló díszítő szerepük is lehet.
    Nézzük, hogy milyen azsúrokat ismerünk.
    Az egyszerű azsúr:



    az azsúr másik oldala


    az azsúr készítésének első lépése


    a második lépése



    Díszítő azsúrok:


     
    létra azsúr


     
    cikk-cakk azsúr


     
    fordított azsúr


     
    pókos azsúr

     
    összefogott azsúr

    és még számtalan változat lehetséges. Határt csak a fantázia szabhat.
    Az azsúrok önmagukban is felhasználhatóak díszítő elemként:

    kötény megkötője




    Arra vigyázni kell, hogy minél több szálat húzunk ki, annál sérülékenyebb lesz a textil, annál finomabb kezelést igényel.

     






    Csipkés szoknya 3

    $
    0
    0
    A csipkénk már majdnem készen van, össze kell dolgozni. Ehhez a csipke elejét feltűzzük a megfelelő helyre a párnára. vigyázzunk, nehogy megtekeredjen, mert akkor bontani kell, s az nem könnyű feladat.





    Amikor összeérek a csipkével, tűvel, vagy horgolótűvel minden szálat bekötök a megfelelő helyre, a verőkéket levágom, s két csomót teszek rá. Ezt minden szállal megismétlem. Leveszem a csipkét ( van aki ezt is a párnán csinálja ), majd minden szálat egyesével tűbe fűzök, s a csipkébe befűzöm a megfelelő szálirány szerint. Gömbfejű varrótűt használok, így nem szúrom át a szálakat.


    Az ujjam mutatja, hol van az összedolgozás.



    Itt már alig látni, hol is dolgoztam össze, s a fonák oldalán sincsenek csomók.
    A felesleges szálak levágása után megvasaljuk gőzölve. Ez két dologért fontos. Először is szebb a csipke vasalás után, másodszor a pamut a forró gőzben összemegy amennyit akar, s nem a szoknya első mosásakor rántja össze a szoknya alját.

    A kész csipke:



    A horgolt csipkét rövidpálca sorral horgoljuk össze.
    Most rávarrjuk kézzel a szalagot a csipke fonák oldalára:



     A csipkét a szalaggal együtt a felhajtás fonák oldalára. Vigyázzunk, hogy ne öltsünk át  a szoknya színére.


    Így néz ki a színén:


    Olyan, mintha az alsószoknya csipkéje látszana:



    Ezzel el is készültünk a csipkével díszített szoknyánkkal. Jöhet a kellemes tavaszi idő!




    Ha valaki készített bármilyen csipketechnikával hasonló csipkés szoknyát, s kedve van, küldje el a szoknya fényképét ( egy képet a teljes szoknyáról, egyet pedig a csipkéről) a következő e-mail címre:
    tothk2010@gmail.com
    A képeket megjelenítem ezeken az oldalakon.

    Hagyományőrzés

    $
    0
    0
    Új oldalt készítettem Hagyományőrzés címmel. Ezen az oldalon eddig elkészült csipkés alkotásaim közül azok láthatóak, amelyek a népi hagyományos viseletek csopotjába sorolhatók.

    Párna 1

    $
    0
    0
    Sok szép hímzett párnát készítettem és gyűjtöttem össze az évek során, de csipkés még nincs. A neten keresgélve találtam szebbnél szebb horgolt csipkével díszített párnákat. Ekkor jött az ötlet, hogy lehetne vertcsipkével díszített párnát is készíteni. Elkezdett járni az agyam, hogy milyen mintát válasszak?! Nem találtam semmi alkalmasnak látszót. A hagyományos népi motívumok közül mindig tetszett a gránátalma motívum. 

    A gránátalma egy a mediterrán vidékeken őshonos díszcserje termése.
     
     
    Mint valamennyi sok magvú és piros gyümölcs, a termékenység, a szerelem és az élet szimbóluma. Mivel nem támadják meg a férgek, a tisztaságot is kifejezi.  Kínában a bőség, a boldog jövő, a gazdag gyermek áldás jele. A buddhizmusban az őszibarack és a citrusfélék mellett a szent gyümölcsök egyike. Egyiptomban a halottak sírjába helyezték a termékenységnek és a lét folytonosságának jeleként. A mi népművészetünkben is jelen van a motívum. A törökök megjelenésével vált ismertté, s épült be a díszítő művészetbe.
    A hímzéseinkben így jelenik meg:
     

     

     

     

     

     

     

     













    A csipkében is jelen van a gránátalma motívum. Terveim szerint ezt dolgozom fel a párnán megjelenő csipkében.
    Most már nincs más hátra, mint megtervezni a csipkét, s utána elkészíteni...

    Hosszú, kerek, szögletes, ovális

    $
    0
    0
    Miközben a párna csipkéje készül, térjünk vissza egy kicsit a már ismert felvidéki pókos csipkénkhez.
    Már a csipkés szoknya bejegyzésnél megjelent ez a felvidéki pókos szélcsipke:



    Ezt a csipkét felhasználhatjuk terítő, keszkenő szélére is. Itt szükségünk van egy sarkosított elemre is:


    A sarkosítás többféle képpen elkészíthető Ez egy változat.
    Az egyenes mintarajz és a sarkosított elem segítségével bármekkora négyszögletes mintarajz készíthető. Ügyeljünk a textil és a csipke arányára. Kis textilre ne tegyünk széles csipkét.
     
    Amennyiben kerek terítőre vágyunk, azt az alábbi mintarajz segítségével készíthetjük el:

    Ez a mintarajz fele.

    Ovális terítőt is szegélyezhetünk a pókos csipkénkkel:

    Ez a mintarajz az ovális alakzat negyede.

    Szeretném felhívni a figyelmet, hogy ezeket a mintarajzokat megfelelően kicsinyíteni kell a cérna vastagságának megfelelően. A csipke nem szép, úgy mondjuk, hogy léha, ha túl nagy lukak vannak benne. A kicsinyítés mértéke a Csipkés szoknya 2 bejegyzésben megtalálható. Az íves mintarajzoknál az ív középső részét kell figyelembe venni, vagyis a pók vonalát.



    Csipkefajták: subrika

    $
    0
    0
    A subrika a textilbe varrott csipkék csoportjába tartozik. A textilből szálat húzunk, s a bentmaradt szálakat mintázottan átszőjjük. Hazánkban nagyon elterjedt technika.

     

    A subrikát hímző keret segítségével varrjuk, s ügyelni kell a hímző szál egyenletes húzására, különben nem lesznek szép egyenletesek a keletkező lukacskák.


    Egyszerű keskeny subrika


    Borsókával szegélyezett subrika


    Diósjenői keszkenő subrikával,
    a szélén horgolt csipkével


    Fehér palóc subrikák

    A palóc subrikák színesek is lehetnek. A palóc hímzésre jellemző piros, kék és a fehér színeket használják:













    A karádi fehér hímzést is szívesen kísérik subrikával:


    Itt  barna-fehér subrikával




    Komádi hímzés subrikával kísérve:






    Ambrus Andrásné munkáiból:


    Hercegszántói subrika


    Békaszájas subrika


    Buzsáki fehérhímzés subrikával


    Buzsáki fehérhímzés subrikával

    Saját munkám ez a kötény, melyen azsúr és subrika három csíkban elhelyezve adja díszítményt:




    Az alsó széles mintázat


    A képső mintázat


    A felső mintacsík


    Ugyancsak ezzekkel a technikákkal készítettem egy futót is:




    Párna 2

    $
    0
    0
    Elkészültem az első párna gránátalmás csipkéjével.
    Először a motívumot készítettem el:

     


    majd a keret következett:


    és ezután a fonott háló:


    Kész a verés:


    Ezután következik a leginkább nemszeretem munka, a szálak eldolgozása. Jelen esetben ez majdnem addig tartott, mint maga a csipke elkészítése. Még a párnán egy hajszálnyit megkeményítettem a csipkén a  későbbi jobb kezelhetőség miatt.
    Így néz ki készen:



    Ezzel a mintalappal dolgoztam:

    A külső méret 12cmx12cm. 6 pár 60-as horgolócérna szükséges a gránátalma és a keret elkészítéséhez.  A fonott hálóhoz 24 párra volt szükségem.
    Összesen négy párnát tervezek készíteni, tehát még három vissza van.

    Lakástextilek

    $
    0
    0
    Új oldalt készítettem Lakástextilek címmel. Ezen az oldalon eddig elkészült csipkés alkotásaim közül azok láthatóak, amelyekkel otthonunkat tehetjük szebbé.

    Csipkefajták: vagdalás

    $
    0
    0
    Ezt a csipkefajtát is textilbe varrjuk. Most mind két irányban szálat húzunk. Bizonyos számú szálat kivágunk, a bentmaradtakat átcsavarjuk.



    A vagdalás többnyire felület kitöltés, de mértani mintákat is képezhetnek.
    Kalotaszegi vagdalások:



     


    Felvidéki vagdalás:







    Zobor vidéki vagdalás:


    És még néhány szépség:



































     








    Párna 3

    $
    0
    0
    Elkészültem a második gránátalmás csipkével is:




    Itt is először a középső mintarészt készítettem el, majd a keret, végül a fonott háló készült el.
    Ezzel a mintarajzzal készült:

    A külső méret 12x12 cm. A gránátalmához és a kerethez 6 pár verőke szükséges 60-as horgolócérnával.



    Gyermekruháim

    $
    0
    0
    Egy új oldalt hoztam létre, amelyen a csipkével díszített gyermekruháim láthatóak.

    Csipkefajták: varrott pókok

    $
    0
    0
    Tovább haladunk a varrott csipkék csoportjában, és most a textilbe és levegőbe varrott csipkék közül a varrott pókokkal ismerkedünk meg.
    A varrott pókok úgy készülnek, hogy először a lyuk peremét készítjül el. A kivágandó lyuk kerületét többször körülvarrjuk apró fércelő öltésekkel, majd kivágjuk a vásznat. Az előöltésekre merőlegesen sűrű öltésekkel átfogjuk a lyuk szélét. Ezután következik a lyukak beszövése a megadott minta szerint.









    A csornai hímzésben is vannak varrott pókok:









    Höveji pókok:











    Pókok a bakonyi fehér hímzésben:












    Csipke minden mennyiségben - kiállítások mostanában

    $
    0
    0
    Két kiállítás, sok-sok csipke, ami látogatásra érdemes.

    Még a hét végéig (május 12-ig) látogatható Kiskunhalason a magángyűjtemények féltve őrzött darabjait bemutató kiállítás. Itt látható a csipkés előkétől a hálóingen át a keszkenőig sok-sok szép régi csipke és néhány mai alkotó csipkés munkája. Érdemes megnézni a kiállítást, mert sokféle csipketechnikával ismerkedhetünk meg, s szebbnél szebb csipkéket láthatunk.

    A Csipkeház, ahol a kiállítás van 

    Néhány kép a kiállításról:








    Ezen a kiállításon nekem is több saját készítésű csipkém szerepel.

    A másik kiállítás A Magyar Kézművességért Alapítvány évente megszervezett nyári kiállítása. A kézműves alkotók két témában készült alkotásai láthatóak ezen a tárlaton:
    • Szent István és kora kézműves szemmel
    • Magyar kézművesség-2013
    A kiállítás Budapesten az Országos Széchényi Könyvtár kiállító termében látható a Budai várban ( Budavári Palota F épület) 2013 június 1-ig.
    A gyönyörűen megrendezett kiállításon csipkéket is láthatunk az idén is a sok más szép, színvonalas alkotás mellett.

    A helyszín,
    s a kiállítás:






    A válogatást végző bizottság több alkotásomat érdemesnek tartott arra, hogy szerepeljen ezen a kiállításon.

    Még egy magával ragadó kiállításra hívnám fel a figyelmet. Ez a kiállítás is a kikunhalasi Csipkeházban látható. Lévai Nóra Frenczy Noémi- díjas kortárs textilművész csipkeszerű alkotásai. A cérnával, cérnából készült képek finom légiessége, a pasztel színek elvarázsoltak. Mindenképpen ajánlom a tárlat megtekintését.





    Sajnos ezek a képek nem tudják visszaadni azt a csodát, amit láthatunk.





    Párna 4

    $
    0
    0
    Az elmúlt időszakban sikerült két csipkét is elkészítenem.
    A harmadik gránátalma így sikerült:




    A mintarajza:

    A külső méret 12x12cm. Ismét 6 pár 60-as cérnával feltekert verőkére van szükségünk a gránátalmához és a kerethez.

    A negyedik csipke:


    A mintarajza:

    Nem tudom miért lett ilyen foltos, de azt hiszem a használhatóságot nem befolyásolja.
    A külső méret 12x12cm. Ehhez is 6 pár 60-as cérnával feltekert verőkére van szükségünk a gránátalmához és a kerethez.
    Most már "csak" a párna megvarrása, a csipke felvarrása van hátra.

    Csipkefajták: varrott szélcsipke

    $
    0
    0
    Egy textil szélére tűvel gyönyörű szélcsipkét varázsolhatunk. A szélcsipkét a  textil széléhez huroköltésekkel kapcsoljuk. ez lesz az első sor. A huroköltés nem más, mint a régen pelenkaöltésnek nevezett öltés, de ezt a kifejezést már nem használjuk.  A következő sort az előző sor huroköltéseibe öltjük. A huroköltések sűrűsége és a közöttük lévő öltéshossz nagyságának változása adja a mintázatot.
     
    Lerajzolva ilyen egy varrott szélcsipke
    Így készül:
     
     

     
     
    Az felső sorban balról jobbra kell nézni az egyes lépéseket, majd az alsó sorban jobbról balra.
     
    Ezt a fajta szélcsipkét Kalotaszegen is használják a nagyírásos mintájú textilek szegésére.
     
    kalotaszegi nagyírásos mintájú párna
     
    Ezt a párnát még a hetvenes évek közepén vásároltam Erdélyben egy, az utcán áruló és varrogató nénitől. Némi lejt, és az akkor nagyon értékes AMO szappant adva érte cserébe. A néni maga rajzolta elő a mintát. Érdemes megfigyelni, hogy a minta nem teljesen szimmetrikus. Ahol több hely maradt, oda még varrt néhány levélkét, vagy pontot, ahol kevesebb volt a hely, ott elhagyott néhány mintaelemet. Mindez  nem zavarja az összhatást. Ettől lesz egyedi minden elkészült alkotás. Manapság túlzottan törekszünk a szimmetriára. Mint a fenti példa mutatja, lehet hogy nem is kellene.
     
     
      A párna szélén megjelenik a varrott szélcsipke, s még valami lukacsos szél, amiről majd később még részletesen beszélek.
     
    a varrott szélcsipke közelről
     
     
    még egy nagyírásos párna
     
     
    szélén a varrott csipkével
     
    A háromszöges és pikós szélcsipke készítése:
     
     
     
    Egy diósjenői keszkenő varrott csipke széllel
     
    Nagyon szép és bonyolult mintákat is létrehozhatunk huroköltések segítségével:
     
     
     
     
     
    Viewing all 489 articles
    Browse latest View live