Quantcast
Channel: TK csipke
Viewing all 540 articles
Browse latest View live

Szoknya 2014

$
0
0
Az idén is szerettem volna egy új szoknyát készíteni. Mivel az idei békéscsabai textiles konferencia témája a gyapjú volt, s erre készítettem pályázati anyagot, belejöttem a gyapjú csipke készítésébe, s ennek a szoknya alapjául is a gyapjút választottam. A szövet vékony gyapjú szövet, a csipke anyaga pedig egy világosabb gyapjú szövet vetülék szála.


A szoknya fazonja gyorsan körvonalazódott a fejemben. Már csak a megfelelő szabásminta megtalálása volt a feladat. Anno, középiskolás koromban tanultam szabásminta készítést, de ez már nagyon régen volt, s teljesen elfelejtettem. A Burda magazin szabásmintáit használom a varrásaim során. Ennek a szoknyának a szabásmintáját a 2013. évi 12. számban találtam meg. Nagyjából az ott leírtakat használtam, de a derekát másképpen oldottam meg. Hátulra cipzárat tettem, s az áthajtás felső részét elől összevarrtam. Nem a rossz beállítás az oka, a szoknya áthajtós része valóban hosszabb a szoknya másik felénél.
(A szabásminta lelőhelyét azért is fontosnak tartom megjegyezni, mert már jártam úgy, hogy egy top szabásmintáját szintén az aktuális Burdából vettem ki, megcsipkéztem.  Beadtam zsűrizésre, s nem kapott minősítést. Az indoklás a következő volt: "Nagyon szép a csipke, motívuma és kivitelezése is. Az egyes darabok díszítővarrással való összedolgozása is igényes. Szerencsésebb lett volna egy nőiesebb szabásvonal alkalmazása." A tanulság, hogy ezentúl fel kell tüntetnem a szabásminta eredetét is.)   
Már csak a csipke megtalálása volt a feladat. Mivel az áthajtás szélére kerül a csipke, valami hosszúkás mintát szerettem volna, de nem túl szögleteset. Szeretem a pókokat, ezért először a keresztelő ruhánál használt felvidéki minta jutott az eszembe. ( Erről a 2014.01.08.-i bejegyzésben írtam)


Ezt a mintát már többször felhasználtam, valami más kellene inkább. Itt a pók alakja viszont olyan szép! Sokan talán nem is gondolják a hosszúkás alakzatról, hogy pók! Pedig az, mégpedig a szebbik fajtából! Szeretem még a rózsaverést is. Teszünk a pók közepébe rózsaverést, gondoltam. Ha egyet teszek, akkor túlságosan gömbölyded lesz. A kettő sem tetszett, így lett három. A pókok közé nem akartam a fenti mintában szereplő virágokat tenni, valami más kellet. Végül is ilyen lett:



Szeretem az ovális formák egymásutániságát.  Az áttervezés első ránézésre nagyon egyszerűnek tűnt, de a valóságban eléggé megszenvedtem a minta megrajzolásával. Végül is sikerült megoldanom a problémákat, s elkészült a csipke mintarajza.
A mintarajz:



Először megvarrtam a szoknyát, hogy tudjam mennyi csipke kell. Persze a derékpántot nem varrtam fel, mert ez alá kell majd bedolgozom a csipkét. A csipke verése ezután következett. A kezdés került a szoknya aljára, a befejezést pedig így be tudtam varrni a derékpántba. Ez azért volt jó, mert a csipke befejezése egyszerűbb lett.  Nem kellett a szálak eldolgozásával sokat foglalkozni, csak egyszerűen elkötöttem a párokat. A csipkét a behajtástól fél cm-re varrtam fel a csipke szálával. Majd a szoknya derekát is befejeztem.
Így készült el az idei csipkés szoknyám.

Kiállítás ajánló: Gyapjú a magyar textilkultúrában

$
0
0
Az elmúlt hétvégén rendezte meg Békéscsabán a Békés-megyei Népművészeti Egyesület a XIV. Országos Textiles Konferenciát. A konferencia témája a gyapjú volt. A konferenciára kiírt pályázatra sok alkotás érkezett. A beérkezett alkotásokat szakértő zsűri válogatta át, s a kiválogatott alkotásokból a hagyományoknak megfelelően kiállítás nyílt. Néhány kép kedvcsinálónak:
láthatunk szép hímzéseket:


Székely-háromszéki hímzés


torockói hímzés


rábaközi hímzés vertcsipke széllel

szőnyegeket:


nemezelt alkotásokat:


 


viseleteket:





szőtteseket:


                                                   berényi szlovák piknik textilek

szőttes párnák

s nem utolsó sorban csipkéket:


 sál gömöri vertcsipkével és gömöri hímzéssel

                                                    kézi szövött stóla vertcsipkével


 ruha spanja-dolinás vertcsipkével


 zobor-vidéki vertcsipke mellény


 kalotaszegi vertcsipke pruszlik


 felvidéki vertcsipkével díszített sál, táska,szemüvegtok és pénztárca


 torockói vertcsipkével díszített nemez asztalközép



spranggal díszített táska



 besztercei vertcsipke mellény

Sajnos minden szépséget nem tudok itt bemutatni. Aki teheti, látogasson el erre a kiállításra, mert csoda szép alkotásokban gyönyörködhet.
A kiállítás megtekinthető 2014. március 28-ig két helyszínen:

Munkácsy Mihály Múzeum
Békéscsaba, Széchenyi út 9
hétfő kivételével 10-17 óráig

Csabagyöngye Munkácsy Emlékház
Békéscsaba, Gyulai út 5
K-P 9-17 óráig
szombat 10-16 óráig

Csipkefajták: rojtkötés

$
0
0
A rojtkötés nálunk inkább makramé néven ismert. Ez a szó arab eredetű.
Maga a rojtkötés egyidős lehet a szövéssel. A megszőtt textilből készült ruhadarabok hamar foszlásnak indultak. Ezért szükség volt az anyag szélének megerősítésére. Ennek egyik, talán legkezdetlegesebb módja a szálak megcsomózása volt. Az egyszerű megkötésből egyre szebb csomózások, minták alakultak ki. Már a ruha díszévé váltak.
A rojtkötés már az időszámításunk előtt kialakult. A mórok hozták be Spanyolországba, majd Olaszországon át terjedt el Európába.Ezt e technikát tekintik a vertcsipke technika ősének.
A rojtkötéshez szükséges szálak hossza 4-6szor hosszabb kell legyen, mint amilyen hosszú lesz a csomózott csipke. A szálak lehetnek a textil szálai, vagy önálló csipkét is készíthetünk külön szálakból. Az előbbi esetben a textilt rögzíteni kell, s így lehet a szálak csomózását elvégezni. Az utóbbi esetben a rojtokat egy vastag fonalra hurkolták fel. A vastag fonalat az un. rojtkötő fán feszítették ki. A rojtkötő fa egy fából készült háromszög alapú hasáb, amit az egyik oldallapjára fektetve használtak.A fonalat a felső élre feszítették ki. A harmadik féle mód esetében a rojtokat a textil szélére hurkolták horgolótű segítségével. A rojtkötésnél is előre meg kell tervezni a mintát, amit mintarajzon rögzítünk.
Már mutattam rojtkötést a 2014.01.09.-i bejegyzésben. Az ott látható rojtkötések Olaszországban készültek. A magyarországi népviseletek is gazdag  tárházát adják ennek a csipkefajtának:

selyem rojtos sárközi kendő 


                sárközi menyasszony és vőlegény, a menyasszony kendője színes csomózott rojtokkal





                                                        mezőkövesdi csomózott csipke



                                                            mezőkövesdi matyó rojtok

                                                      szentistváni matyó viseleten

                                                        mezőkövesdi matyó surcon
                                  
            
                                                              nyitrai kendő szélén


                                                                  kalotaszegi kendőkön





                                                                 vingai bolgár viseleten


A képeket kiállításokon készítettem, és innen vettem.

Variációk 10

$
0
0
A mostani mintaelemek: legyező, keretes pók, szövéses négyzet. Ennek az összetételnek egyik változata:


Ebben a mintában a négyzet és a legyező verési módozatainak változtatásával variálhatunk.
Mintarajza:


Egy kis fekete ruha

$
0
0
A 2014-es békéscsabai XIV. Országos Textiles Konferencia pályázatára készült ez a kis fekete ruha:



A konferencia témája a gyapjú volt, ezért alapanyagnak gyapjú szövetet képzeltem el. A ruha anyagának beszerzése nem volt egy egyszerű menet. Budapesten sok méter árú boltban jártam, de a választék elkeserítő volt, nem beszélve az árról. Ha gyapjú, akkor viszonylag vastag szövet.  Nem ilyenre gondoltam. Ajánlották a jászberényi főtéren lévő méter árú boltot. Amikor beléptem, elállt a lélegzetem is. Ennyi textil tekercset még nem láttam. Mikor elmondtam, hogy mit szeretnék, legalább 10 féle gyapjú szövetet tett elém az eladó. Nem volt nehéz kiválasztani a ruha alapanyagát, ezt a gyapjú zsorzsetet. Vékony, könnyű textil.
Az alapanyag olyan csodálatos volt, hogy nem mertem egyedül nekivágni szabásnak és varrásnak. Olyan fazont szerettem volna, ami a fiataloknak is tetszik, s szívesen viselnék a ruhát. Megkértem Pálfi Ágnes fiatal, tehetséges tervezőt, hogy segítsen. Ő tervezte a ruhát, s ő is varrta meg. 
Amikor a ruha elkészült, akkor kezdtem el a csipke tervezését. Nem volt egy egyszerű feladat. Az alaphálót úgy kellett megrajzolni, hogy a kitűzési pontok kövessék a nyak kivágás vonalát. Ívesen, mint például a kerek, vagy ovális terítők esetén. Ugyanis csak így lehet a mintát ívesen belerajzolni. Csakhogy ez nem volt olyan szabályos alakzat. Nem egyforma széles a minta, más az ív az alsó és a felső szélen. Az alapháló elkészülte után a minta berajzolása már ehhez képest gyerekjáték volt.
Miután elkészült a mintarajz, cérna kellett a csipke elkészítéséhez. Gyapjú cérnát nem sikerült kerítenem. Főleg nem ilyen vékonyat. A textilt fejtettem fel, s a vetülék fonalat dupla szállal használtam a csipke elkészítéséhez. A kontúr szál selyem fényű, vaj színű pamut fonal.
Az övet már én készítettem el. Hogy kellően merev legyen, táska vetexet használtam hozzá. A minta megrajzolása itt nem volt nehéz, mert egyenes vonalakat használhattam. 

Az elkészült csipkék:



A Békéscsabán megrendezett XIV. Országos Textiles Konferencia zsűrije Ezüst oklevéllel jutalmazta munkánkat a táska szettel együtt.



A csipke neve helyesen: Spanja-Dolinai.
A ruha részletei:



Mikor Janka lányom megtudta, hogy kiállították a ruhát, azt kérdezte: De mikor lehet majd felvenni?
 

Csipkefajták: hajócsipke

$
0
0
A címben a hajócsipke szó szerepel, de akár írhattam volna a frivolitás, csónak csipke, vagy a tatting, occhi, chieccerino, schiffenarbeit szavakat is. Ez a csipkefajta nagyon népszerű szerte a világon. Egyfajta csomózott csipke, amely Marokkóból származik, s onnan terjedt el Európában.  Magyarországon a paraszti kultúrában nem volt elterjedt technika, főleg a polgári díszítő kultúrában teljesedett ki. Ma is nagyon népszerű technika.
A készítéséhez hagyományosan egy csónak alakú eszközt használnak. Ezek közül néhány csodálatos darab:











Készíthető tűvel és horgoló tűvel is.
A hajócsipke kettős hurokcsomók fonalra sorjázásával készül. A csomók sora pikóval tagolható, s horgolótűvel hurokká kapcsolható. Sokan összetévesztik a horgolással, mivel nagyon hasonlít a rövid pálcák sorára.
A mintát mintarajzon jelenítik meg, amelyen a csomók számát, s az összekapcsolás helyét tüntetik fel.

Ezzel a technikával készíthető öltözet díszítő elem, ékszer, díszíthető vele lakástextil. Néhány szép példa:

















































A képek kiállításokon készültek, vagy a www. pinterest.com lapról valók.


A békéscsabai Lencsési Csipkeverő Klub a Textiles Konferencián

$
0
0
A békéscsabai nyári táborról annak idején beszámoltam, de a csipkeverő csoport munkájáról későbbre ígértem a beszámolót. Most érkezett el az ideje ennek a beszámolónak. A nyári tábor témája a gyapjú csipke volt. Ekkor, 2013 nyarán kezdődött el a felkészülés a békéscsabai XIV. Országos Textiles Konferencia pályázatára Tóthné Kiss Szilvia vezetésével. A felvidéki csipkék közül válogattunk mintákat, vertük a csipkét. Lakástextileket díszítettünk  a gyapjú csipkékkel. A textileket Debreczeni János mezőberényi szövőműhelye készítette számunkra. Az eredmény nem maradt el, a zsűri Arany oklevéllel jutalmazta a Klub munkáját.
Az elkészült alkotások:


A részletek:























Az alkotásokat tervezték és készítették Tóthné Kiss Szilvia vezetésével:
Hangyási Lajosné, Kis Lajosné, Kudlákné Balázs Noémi, Kónya Sándorné, Kurtics Mónika, Sindelné Kovács Anna, Tóth Gézáné, Tóth Károlyné.

Variációk 11

$
0
0
A felhasznált elemek: legyező, keretes pók, szövéses négyzet. Második variáció:

Mintarajza:

Együtt a pókos változatok:




Sál és táska szett 1

$
0
0
Szintén a békéscsabai Textiles Konferenciára készült ez a tárgyegyüttes:



Az együttes alapanyaga 100%-os gyapjú szövet. A szövetet szintén Jászberényben szereztem be.
A mostani bejegyzésben csak a sálról írok, a táska szett egy másik bejegyzés témája lesz.
A szövet beszerzése után ismét rájöttem, hogy ilyen színű és minőségű gyapjú fonalat nem tudok beszerezni. Ezért elkezdtem felfejteni a szövetet. A szövet széle vágott szél volt, így kb 1,4m hosszú szálakat nyertem. Ennek egyenes következménye, hogy sokszor kellett a szálakat megtoldanom. A kifejtés sem volt egyszerű eset. Ennek a szövetnek a felületét már bolyhosították egy kicsit. Ezért nehezen lehetett bontani. 4-5 szál kifejtése után a láncfonalakat le kellett vágni, mert nem tudtam tovább szakadás nélkül bontani. Mivel a csipke széles, sok párral dolgoztam, sok fonal kellett. 
A csipkét dupla szállal vertem. Egy szállal nem volt elég tartása, s nagyon könnyen szakadtak a szálak.



Nem volt könnyű a gyapjúszállal dolgozni. Mivel ez a szál szövő fonal volt, nem volt erős sodrású. Könnyen szakadt, ezért a szál feszítésénél nagyon vigyázni kellett a feszítés erősségére. Verés közben nem igazodtak olyan könnyen a szálak, mint a jól sodrott pamut szálak esetében. Sokáig úgy is láttam, hogy nem tetszik a készülő csipke. 
Az elkészült csipke szálait a levétel után el kellett dolgozni. Itt a csipkés szoknyánál már leírt módszert alkalmaztam: a szálakat egyenként tűbe fűztem, s visszabújtattam a csipkébe. 
Feltétlen szükség volt a csipke gőzös átvasalására. Így már egy igen tetszetős darabot kaptam. 
A sál alapját adó szövetet a hosszabbik oldalon vékonyan besodortam, s láthatatlan öltésekkel a szövet szálával rögzítettem. A keskenyebbik oldalon szélesebb behajtást alkalmaztam.




A hosszú munka eredménye:


( A sálra, s nem a gyerekre gondoltam! :) )

A sál csipkéjének mintarajza:



Kiállítás ajánló: Kiskunhalasi Csipkefesztivál 2014

$
0
0
Az idén is megnyitotta kapuját a nemzetközi Csipkefesztivál Kiskunhalason. Ebben az évben a mozgással kapcsolatos csipke alkotásokat várták a szervezők.



A találkozó díszvendége a Koreai Köztársaság, s megtekinthetjük Park Phil-Soon selyemhímző művésznő alkotásaiból készült kiállítást. A kiállítás keretében láthatunk fali képeket, hagyományos ruhákat, használati tárgyakat, persze mindezt kézi hímzés díszíti. A hímzés annyira finom, hogy akár festésnek is hihetnénk.

 A hímzés közelről



Falikép 

Esküvői ruha 
És a kedvencem: a doboz, amely hímzett rombuszokkal borított. Ahogy megfigyeltem, minden rombusznak más a mintája:


A nyitó napon csipkések tartottak bemutatókat. Alkotásaik díszítették a falakat. Láthatunk vertcsipkét, csomózott recét, frivolitást, kötött csipkét, zsinór csipkét:



A kiállítás május 11-ig tekintehető meg Kiskunhalason  a Csipkeházban. Érdemes ellátogatni a kiállításra, mert sok kézzel készített szépséget láthatunk!

Csipkefajták: kötött csipke

$
0
0
A kötött csipke pulóvereket valamennyien ismerjük. Itt most a kötött csipke másfajta felhasználását szeretném bemutatni.
A népművészetben ismert volt a kötött szélcsipke. Néhány példa:

Homokmégyi asszony ünnepi viseletéhez használt keszkenő

Rimóci lány nagyünneplő viseletéhez hordott vállkendő


 Ipolyszögi menyasszonyi viselet vállkendőjén a kötött szélcsipke


Különösen az 1900-as évek elején voltak divatosak a kötött csipke terítők:













A kiskunhalasi csipkefesztiválon is láthattunk kötött csipketerítőket. A csipke terítők vagy öt tűvel, vagy körkötő tűvel készültek:





Varációk 12

$
0
0
A háromelemes variációk közül nézzük most azt változatot, ahol a legyező és a szövéses négyzet mellett a rózsaverés is megjelenik. Itt is kétféle lehetőségünk van attól függően, hogy a szövéses négyzet és a rózsaveréses négyzet hogyan helyezkedik el egymáshoz viszonyítva.
A mai bejegyzésben az egyik változatot nézzük:


Ennek a változatnak a mintarajza:


Sál és táska szett 2

$
0
0
Térjünk át a táska szettre. Szeretem, ha a tárgyak között összhang van. Ezért gondoltam arra, hogy a sál mellé készítek egy táskát, egy pénztárcát és egy szemüvegtokot is.



Mivel ezek egyszerre használatos tárgyak, törekedtem a köztük lévő összhang megteremtésére. A tárgyak alapanyaga ugyanaz a 100%-os gyapjú szövet, mint a sálnak. A csipkéhez a fonalat a szövet vetülék szála adja. Folytattam a szövet felfejtését....
A minta megtervezésekor következőkre figyeltem: a sál csipkéje egy szélcsipke. Itt felhasználtam a Variációk sorozat néhány elemét. A táska csipkéje ennek a szélcsipkének egy betétcsipke változata, a szemüvegtok és a pénztárca csipkéje pedig a szél és betétcsipke pókos szélének megduplázásából adódik. 
A fém kereteket, a láncot, a karabinert, a karikákat  innen vásároltam. A szabás mintákat innen töltöttem le.
A táskához 20cm-es szögletes keretet választottam antik bronz színben. A szabás mintát egy kicsit átalakítottam. Nekem túl bőnek tűnt, vagyis túl buggyos lett volna a táska. Ebből a szövetből nem mutatott volna szépen, ezért szűkítettem a szabás mintán. Végül is ilyen lett:




A táska csipkéjét  a sál csipkéjének betét csipke változata adja:




A csipke mintarajza:


A pénztárca 8cm-es, ugyanolyan színű és formájú keretet kapott. Itt is szűkebbre szabtam az adott mintánál:




A szemüvegtok:


A szemüvegtok szabás mintája ugyanaz, mint a pénztárcáé, csak hosszabbra szabtam.
A minta a sál mintájának felső szélén található egyszerű pókos minta megduplázása:


A csipke mintarajza:


A bélés anyaga eredetileg fehér vékony pamutszövet volt, amit teával festettem megfelelő színűre.
A varrást is saját kezűleg készítettem mindhárom esetben, s a kereteket is én varrtam fel a textilekre. Az első a pénztárca volt. Nem volt könnyű. Elképzelni sokkal egyszerűbb, mint megcsinálni, de nem ördöngösség. Az első darab keretre varrására ráment egy hosszú délutánom.  a szemüvegtok már gyorsabb volt, a táska meg már meg sem kottyant. Nem hiába tartja a mondás: gyakorlat teszi a mestert. :)))

Csipkefajták: zsinórcsipke

$
0
0
A zsinórcsipke legfontosabb alapanyaga a zsinór. A zsinór kétféle módon készülhet: lehet horgolt, vagy kézzel hurkolt. 
A horgolt kontúros zsinórcsipkét már az 1800-as évek elejétől készítettek. Az 1900-as években már egyre elterjedtebb csipketechnika.
A hurkolt kontúros csipke első ismert készítője az 1900-as évek elején Hagyák Stefánia volt. A képzőművészeti tehetséggel rendelkező hölgy tervezte a csipkéket, ami szolnoki csipke néven vált ismertté. 
Az elkészült zsinórt a középvonala mentén egy kemény alapra varrjuk fel fércelő öltéssel a kiválasztott minta alapján. A zsinór végeit összevarrjuk, majd a motívumokat csipkeöltésekkel kitöltjük. A kitöltés a munka fonák oldalán történik. A csipke a végső formáját gőzös vasalással kapja meg. A munka befejező fázisaként lefejtjük a csipkét az alapról.


horgolt zsinór


a mintarajz


a motívumok kitöltése csipkeöltésekkel ( ez saját munkám )

Néhány példa a horgolt zsinórral készült csipkére:


 










A képek a www.pinterest.com oldalról valók.
A szolnoki csipke: Tóthné Szabó Terézia alkotásai











 
Még több szép szolnoki csipkével díszített alkotás látható ITT .

Mendei hagyomány

$
0
0
Négy éve lakom Mendén. Ez a település már a vonat ablakából kitekintve megtetszett. Budapest közelsége, s a táj szépsége miatt költöztünk ide. A Pest megye keleti felében elterülő löszös dombvidék átmeneti táj az Alföld és a Felföld között. Ebben az évben végre alkalmam nyílt egy helyi szokás megismerésére, megtekintésére, ez pedig  a Pünkösdi templom díszítés.
A templom domboldalra épített egyhajós, hátsókarzatos, kis templom. Mindössze 100-120 ember befogadására alkalmas.
Pünkösd hajnalán az ország legtöbb településén is zöld ágakkal díszítették a házakat, kapukat és a templomokat. Ez a szokás a XIX.század folyamán számos helyen kihalt, Mendén azonban töretlenül virágzik.




2011-ben az UNESCO által kezdeményezett Szellemi Kulturális Örökség listájára került a Pünkösdi templom díszítés Mendén-Tavaszköszöntő egyházi szokás.
A templomi májfa állításban az evangélikus gyülekezet tagjai szigorú munka megosztás szerint vesznek részt.
Pünkösd szombatján a lányok és a gyerekek már kora reggel elkezdik gyűjteni a virágokat a helyi házaknál, majd a délelőtt folyamán 6-8 férfi kivágja az előre kiválasztott nyárfákat. Minden évben nyolc nyárfát állítanak fel a templomban úgy, hogy lombjaik a kórus fölé érjenek. Közben a lányok és az asszonyok a kimosott kikeményített kézimunkákra felkötik a szalagokat, hogy ezekkel a fákra erősítsék.
A mendei szokás része, hogy mindenkitől elfogadják a korábban még soha nem használt kézimunkákat. A díszítéssel 4 óra körül végeznek. Vasárnap úrvacsora osztás van, hétfőn istentiszteletet tartanak, s délután bontják le a díszítést.




Régen hímzett szalagokkal, menyecskekendőkkel, fejkendőkkel díszítették a fákat. Az 1940-es évektől kezdve áttértek a hímzett terítőkkel, horgolt csipketerítőkkel történő díszítésre, melyek a lakástextilek divatjának megfelelően változnak. Mindenki olyan kézimunkát hoz, amit előtte még nem használt. Ezért minden évben más és más a díszítés. Fő szempont, hogy minél tarkább legyen a templom belseje.








 
 



 Ezeket az alakzatokat lepkének nevezik, s a fák derekára erősítik



 Az evangélikus gyülekezet a Mendén zajló eseményekkel párhuzamosan Szentendrén a Skanzen területén a Pünkösdi sokadalom rendezvényen is évek óta bemutatja a tavaszköszöntő szokást. 
 

Varációk 13

$
0
0
Immáron a mágikus 13. variációhoz érkeztünk. A legyező, a szövéses négyzet és a rózsaveréses négyzet másik elhelyezkedési lehetősége a következő mintát adja:



A mintarajza:



Levendula párnácskák

$
0
0




A levendula színe és illata elvarázsol. A kertünkben van egy régi levendula bokor. Tavaly rengeteg virágot hozott. Nem győztem leszedni, szárítgatni. A virágokat felfüggesztve szellős helyen megszárítottam, majd a virágokat lemorzsoltam.
Először arra gondoltam, hogy zsákocskákba teszem. Aztán végülis megszólalt csipkés lelkem, s levendula virággal töltött párnácskákat készítettem, melyeket csipkével díszítettem.


A párnácskák mérete 7x7cm.
A négyszögletes párnácskák elejére rávarrtam a csipkedíszt.



Majd hármas huroköltéssel varrtam össze az elejét és a hátulját.
A harmadik párnácskának az alakja tetszett meg. Egyszerűen elkészíthető. Szintén két négyzetet kell kiszabni. A formáját az összevarrással kapja meg. A két négyzetet úgy varrjuk össze, hogy az egyik négyzet sarkát a  másik négyzet oldalának közepére helyezzük, s így kezdjük el az összevarrást.


Ezzel a módszerrel egy különleges alakú levendula párnácskát kaphatunk.
A csipkés párnák közé egy kakukk tojás is került. Kipróbáltam a keresztszemes díszítést is.


Csipkefajták: vertcsipke

$
0
0
A vertcsipke előzményeinek tekinthetjük a csomózást és a paszománykészítést ( fonás). A technika kialakulásának pontos idejét, helyét nem ismerjük. Már az 1500-as évek elején Flandriában az iskolákban tanították a csipkeverés elemeit. Az első mintakönyvek 1525-ben Antwerpenben, 1527-ben Kölnben, 1557-ben Velencében jelentek meg. 1560-ban Magyarországon Selmecbányán már rendeletben tiltották meg a csipkeverést a felnőtt lányoknak.
A vertcsipke készítéshez speciális eszközökre van szükség. Ezek a csipkeverő párna, a verőke. A csipkeverő  párna alakja többféle lehet. Hengeres, lapos:


A csipkeverő párnára rögzítjük a mintarajzot. A mintarajz határozza meg, hogy milyen csipkét fogunk készíteni.
A verőkére tekerjük fel a cérnát, amiből a csipkét készítjük.


Minden hiedelemmel ellentétben a cérnákat nem csomózzuk, csak a megfelelő rend szerint keresztezzük őket.



 A szálakat az un. kitűzési pontokon gombostűvel rögzítjük, hogy a későbbiekben ne húzzuk össze a csipkét.
A fenti eszközökkel sokféle csipkét készíthetünk. Néhány példa a teljesség nélkül:

kontúrszálas vertcsipke

félveréses alaphálós vertcsipke

fonott pikós vertcsipke

pókos vertcsipke

pókos vertcsipke

a leveles csipkére az egyik legszebb péda a máltai csipke 

hópelyhes csipke Balatonendrédről

szalagmintás csipke Idrijából

díszalaphálós vertcsipke, tüll csipke a 19.sz-ból


Képek: a logóval ellátott képek a saját munkáimat mutatják, a többi a www.pinterest.com oldalról valók.

Kiállítás ajánló: A Beregi Múzeumban jártam

$
0
0
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület szervezése keretében jártam Vásárosnaményban, ahol meglátogattuk a Beregi Múzeumot.
A múzeum a Lónyai kastélyban kapott helyet:


Az idő rövidsége miatt két kiállítást tudtunk csak megtekinteni: a Szemtakarótól a szemfedőig, és a Beregi gyász címűt.
Csodálatos keresztszemes hímzéseket, szőtteseket láthattunk. Kísérőként pedig csomózott és horgolt csipkékben gyönyörködhettünk.


párnákon ismerhettük meg az egyes falvak mintakincsét


dísz törölközők


hímzés mellett rojtkötés 






 széles rojtkötés

horgolt szegély 

horgolt szegély 
Ajánlom ezt a kiállítást a hímzés, a csipke és a hagyomány megőrzését fontosnak tartóknak.  

Variációk 14

$
0
0
A mai csipkénkben szövéses négyzet és V alak található a legyező mellett:


A csipke mintarajza:


Viewing all 540 articles
Browse latest View live